Nie każde rozstrzygnięcie da korzyść podatkową
Ustawodawca ściśle określił rodzaj dokumentu, jaki jest niezbędny do uznania wierzytelności za nieściągalną. W rezultacie nie każda nieściągalna wierzytelność może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Sprawa dotyczyła spółki, która chciała się upewnić, czy ma prawo do kosztów w CIT. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że podjęła współpracę z jednoosobowym przedsiębiorcą. W jej ramach kontrahent wielokrotnie kupował od niej towar, ale ostatecznie nie uregulował należności. Spółka tłumaczyła, że wezwała go do dobrowolnej spłaty zadłużenia, kierując do niego wezwanie do zapłaty, którego nie odebrano. Należności, pomimo braku ich faktycznego otrzymania zostały zaliczone w poczet przychodów należnych. Wobec braku uregulowania wymagalnych faktur firma utworzyła odpis aktualizujący, którego wartość nie została jednak zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Z wniosku wynikał, że ze względu na wątpliwą sytuację finansową kontrahenta spółka weryfikowała racjonalność wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W trakcie prowadzonej windykacji telefonicznej i wywiadu środowiskowego uzyskała informację o istnieniu postanowienia sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Zostało ono wydane z uwagi na fakt, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, a egzekucja okazała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta